Výstavba rodinného domu je dlhodobá investícia, ktorej financovanie môže byť rôznymi spôsobmi. A to buď prostredníctvom komerčným hypotekárnym úverom alebo výhodnejším úverom od Štátneho fondu rozvoja bývania ( na výstavbu bytu v rodinnom dome) – jeho výhoda spočíva vo fixnej výške splátky počas celej doby splatnosti.
V návrhu tohto rodinného miniDOMu sme vychádzali z klasickej architektúry gazdovských domov, ktoré sa stavali v minulosti u nás a ešte v nejakej tej dedine ich môžeme zbadať. Akýmsi ústredným motívom celého návrhu je jednoduchosť. Čo sa odráža na dispozícii, konštrukcii a hlavne na celkovej cene domu. Výstavbu by ste zvládli určite aj Vy.
- Neustále sme sa pohrávali s myšlienkou ako by mal vyzerať dom budúcnosti. Malý a ekologický, ktorý bude využívať obnoviteľné zdroje energie a pritom si takýto dom, dokáže postaviť svojpomocne aj mladá rodina, ktorá uvažuje o vlastnom bývaní.
- „Poznáte to, začali ste uvažovať o vlastnom bývaní a neviete sa rozhodnúť. Mohli by ste si kúpiť byt, ale Vaším snom bolo mať svoj dom. Nech sa už radíte s kýmkoľvek, nakoniec rozhodnú len dvaja hráči. Peniaze a Vaša manželka. Inšpirujte sa. Malý dom bude taký akurát, ušetrite na stavbe a šetríte aj ďalšie náklady na prevádzke. Aby sme nezabudli, menší dom sa aj ľahšie upratuje.“
- Chceme Vám predstaviť náš posledný projekt – navrhli sme interiér dvojizbového bytu v príjemnom prostredí na nábreží Dunaja v komplexe Eurovea.
- …ako si zariadiť interiér? (nás to stálo aj s kozubom 10 000 eur) Dlho som premýšľal nad spôsobom ako zariadiť interiér vkusne, moderne a pritom aby to nestálo veľa peňazí. Chcel som vytvoriť príklad vzorového interiéru pre naše malé miniDOMY, a ukázať ako sa dá aj za málo peňazí spraviť „veľa muziky“. A myslím si, že podobným spôsobom uvažuje viac ako polovica Slovákov.
- Bývanie v rodinnom dome je určite snom každého Slováka, alebo každej rodiny. Nebudem zapierať je to aj môj sen. V súčasnej dobe môžeme pozorovať nový trend – „Útek z mesta“. V okolí miest sa nám vytvárajú nové zóny bývania, ktoré pokiaľ nie sú vhodné začlenené do územia a neponúkajú svojím užívateľom aj doplnkové služby okrem primárnej funkcie a to bývania, zaťažujú a spôsobujú starosti. Sme slobodní alebo závislí? Zaujímavú myšlienku povedal môj známy: Radosť, slobodu a chuť do života, ktoré dokážem získať so svojou rodinnou v našom dome strácam ako náhle nastúpim do auta, stojaci v kolónach a dopravných zápchach cestou do práce, či iba tak do mesta. Našťastie takýchto miest je u nás stále skôr menej ako viac. Väčšina si môže užívať radosti, ktoré tento druh bývania ponúka.
- Dlho som uvažoval ako sa postavím k azda najhorúcejšej téme v mojom rodnom meste v Bardejove. Ako skoro každé mesto aj naše získalo územie kasární za symbolickú cenu a plánovalo tam vybudovať oddychový areál pre všetkých obyvateľov. Krásny, zelený mestský park, kde by si každý našiel svoje miesto. Zvrat nastal pod tlakom ekonomickej krízy. Park už nebol dôležitý a obyvatelia boli druhoradý. Predstavitelia mesta sa rozhodli areál predať súkromnému investorovi. Jeho plán vybudovať ďalšie nákupne centrum, čerpaciu stanicu a zlikvidovať existujúcu zeleň prebudila vlnu odporu. A spozornel som aj ja. Vznik občianskeho združenia „park v meste“, jeho aktivity a rozsiahle diskusie my dali podnet vyjadriť sa a ukázať môj pohľad na využitie tohto územia. A na tento účel píšem aj tento článok. Môže byť investícia do územia ekonomicky výhodná ak tam postavím „Tesco“? Ako môže investor chcieť pritiahnuť ľudí do územia, ktoré predtým zmenil proti ich vôli? Sú to iba dve základné otázky. Ďalej budem už opisovať iba svoj názor a prezentovať môj pohľad na možné riešenie areálu.